Z okazji 71 rocznicy wyzwolenia Libiąża w dniu 25 stycznia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu odbyła się prelekcja dr Adama Cyry, pracownika Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu, pt. Antoni Kocjan – olkuszanin, który wygrał wojnę 

W drugim transporcie warszawskim wśród Polaków deportowanych wówczas przez Niemców do obozu Auschwitz w nocy z 21 na 22 września 1940 r. obok Władysława Bartoszewskiego, rotmistrza Witolda Pileckiego czy Konstantego Jagiełło znalazł się Antoni Kocjan. 

Jego życiorys zasługuje na scenariusz filmowy. Choć dokonał wielkich czynów dziś pozostaje w cieniu. 

Antoni Kocjan był przede wszystkim znakomitym konstruktorem szybowców, znanym nie tylko w Polsce. Z 1400 szybowców wyprodukowanych w Polsce przed wojną, 700 było jego konstrukcji, a motoszybowiec Bąk II był płatowcem tak doskonałym, że dopiero prawie dwadzieścia lat po wojnie zbudowano maszyny przewyższające go technicznie. 

Antoni Kocjan był również gorliwym patriotą, w latach 1920-1921 służył ochotniczo w 11 Pułku Piechoty w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, a po wybuchu II Wojny Światowej szybko włączył się do działalności konspiracyjnej. Pracę wywiadowczą przerwało przypadkowe aresztowanie 19 września 1940 roku podczas wielkiej łapanki w Warszawie. W obozie otrzymał numer 4267.W lipcu roku następnego dzięki staraniom przyjaciół został zwolniony z obozu. 

Jako wybitny inżynier, Kocjan włączony został w działania wywiadu przemysłowego AK. Na jego barkach spoczywało lokalizowanie niemieckich zakładów zaangażowanych w produkcję lotniczą oraz lotnisk, aby w przyszłości mogły zostać zniszczone bądź zajęte przez aliantów.

Na początku 1943 do komórki Kocjana trafiły informacje na temat prowadzonych przez Niemców na wyspie Uznam prób z eksperymentalną bronią rakietową. Po przesłaniu ich aliantom, doszło do zbombardowania niemieckiego ośrodka i opóźnienia wprowadzenia do walk przez Niemców broni odwetowej o pół roku. 6 czerwca 1944 roku, w dniu lądowania w Normandii Niemcy nie byli w stanie jej użyć. 

Tak o wadze tego wydarzenia napisał w swoich pamiętnikach „Krucjata europejska” głównodowodzący wojsk alianckich w Europie i późniejszy prezydent USA, generał Dwight Eisenhower: „Gdyby się Niemcom udało udoskonalić te nowe bronie o sześć miesięcy wcześniej i wprowadzić je do akcji w odpowiedniej chwili, to jest rzeczą prawdopodobną, że nasza inwazja Europy napotkałaby na olbrzymie trudności i w pewnych okolicznościach mogła się by stać niemożliwa. Jestem pewny, że po sześciu miesiącach takich działań „Operacja Overlord”… …musiałaby być spisana na straty.”

W trakcie prelekcji głos zabrał także mieszkaniec Libiąża - Kazimierz Ptasiński, który wraz z Konstantym Jagiełło pomagał w ucieczce więźniom z obozu Auschwitz. Pan Ptasiński był świadkiem zastrzelenia Kostka Jagiełły (nr obozowy 4007), podczas obławy przeprowadzonej przez esesmanów w Łękach-Zasolu. 

Podczas obławy aresztowano kilka osób, w tym Kazimierza Ptasińskiego, któremu wkrótce udało się zbiec z siedziby gestapo w Oświęcimiu. 

Prelekcji towarzyszyła wystawa dotycząca Antoniego Kocjana.

 

 

Zapraszamy w poniedziałek 25.01.2016r. o godz. 11.45 na prelekcję dr Adama Cyry z Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu o Antonim Kocjanie – konstruktorze szybowców i współpracowniku wywiadu AK, który przyczynił się do rozpracowania tajemnicy rakiet V1 i V2 testowanych w Bliznem. 

Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa pt: „Antoni Kocjan – olkuszanin, który wygrał wojnę”.

Spotkanie odbędzie się w ramach uroczystości z okazji 71 rocznicy wyzwolenia Libiąża, które rozpoczną się o godz. 11.00 przy obelisku upamiętniającym wyzwolenie podobozu „ Janinagrube” – ul. Obieżowa. 

Organizatorami uroczystości są: Burmistrza Libiąża, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Libiąskie Centrum Kultury.

W Sali konferencyjnej biblioteki można obejrzeć wystawę pt.: „Antoni Kocjan – Olkuszanin, który wygrał wojnę” 

Wystawa prezentuje fotografie i dokumenty związane z życiem i działalnością Antoniego Kocjana – wybitnego przedwojennego konstruktora szybowców i szefa wywiadu AK, który odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2. Na jednej z plansz znajduje się zdjęcie wykonane w Libiążu przedstawiające szybowiec konstrukcji Antoniego Kocjana oraz pilotów szkolących się w naszej miejscowości.

Wystawa została wypożyczona z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, gdzie prezentowana była po raz pierwszy w 2015 r. w Chacie Kocjana – we wnętrzach zrekonstruowanego domu z połowy XIX wieku, w którym urodził się Antoni Kocjan. Rodzinny budynek konstruktora usytuowano przy zamku w Rabsztynie.

Wystawa składa się z czterech oprawionych plansz i prezentowana będzie w bibliotece do końca lutego. 

Serdecznie zapraszamy.

Copyright © 2020 Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME