Biblioteka główna

Biblioteka Główna, mieszcząca się przy ul. Górniczej 11 zaprasza wszystkich mieszkańców gminy i nie tylko!

Czytelnicy, którzy posiadają aktywną kartę czytelniczą, niezależnie od tego, gdzie się zapisali, mają możliwość korzystania ze wszystkich placówek Miejskich Bibliotek Publicznych. Jedynym warunkiem jest, by książki oddawać tam, skąd się je wypożyczyło. Naszym czytelnikom oferujemy również rejestrację
w systemie bibliotecznym SowaSQL. Umożliwia on rezerwację i zamawianie książek czy przedłużanie terminów oddawania wypożyczonych materiałów oraz stały dostęp do swojego bibliotecznego konta. Dzięki temu korzystanie z naszej biblioteki jest jeszcze prostsze i wygodniejsze.

Ponadto każdą opłatę (np. za przetrzymanie książek) można uiścić bezgotówkowo, przy pomocy terminala POS.

Wypożyczalnia dla dorosłych

Nasza biblioteka oferuje szeroki wachlarz książek z zakresu literatury pięknej i nie tylko. W zbiorach placówki każdy znajdzie coś dla siebie. Wypożyczysz
u nas lektury szkolne, powieści o różnorodnej tematyce, biografie i wiele innych. Dla zainteresowanych posiadamy również szeroki wybór literatury w języku angielskim.

Chcąc umożliwić każdemu odkrywanie przyjemności jaką niesie czytanie, w naszej ofercie znajdują się pozycję z serii Duże Litery. Dzięki dużej i czytelnej czcionce, książki świetnie nadają się dla seniorów i osób mających problemy ze wzrokiem.

Zbiory prowadzimy w oparciu o czytelnika i jego potrzeby. W pełni skomputeryzowany księgozbiór umożliwia wyszukiwanie potrzebnych pozycji w katalogu on-line. Placówka oferuje również międzybiblioteczne wypożyczanie książek na indywidualne zamówienie czytelnika.

Aby zapisać się do naszej wypożyczalni potrzebny będzie ci jedynie dowód osobisty i wypełnione na miejscu zobowiązanie.

Korzystanie ze zbiorów jest całkowicie bezpłatne!

wypozyczalnia_dla_doroslych01
doroslinowa

Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży

Również młodsi czytelnicy znajdą u nas coś dla siebie. Oferujemy mnogość różnorodnych dzieł dla dzieci i młodzieży. Od lektur szkolnych (dostępnych również w formie audiobooków) przez dobranocki i tytuły, po które dzieci z chęcią sięgają.

Staranna selekcja i podział książek sprawiają, że każdy z młodych czytelników znajdzie u nas coś dla siebie, niezależnie od potrzeb. Z myślą o tych najmłodszych, przygotowano specjalny kącik zabaw, w którym możliwe jest czytanie i oglądanie książeczek czy korzystanie z gier, zabawek, malowanek
i kredek.

Dzięki stałej modernizacji i ulepszaniu placówki, Wypożyczalnia posiada również w swojej ofercie Xboxa 360 z grami ruchowymi i na pady. Każdy dumny posiadacz karty bibliotecznej (niezależnie od wieku 😊) może przyjść i skorzystać z urządzenia codziennie w wyznaczonych godzinach.

Biblioteka, chcąc jak najbardziej angażować młodych czytelników w swoją działalność, organizuje różnorodne spotkania tematyczne (Ferie w bibliotece, Lato w bibliotece, warsztaty świąteczne, Tydzień Bibliotek i wiele innych), a także gry i zabawy ruchowe.

Aby zapisać się do wypożyczalni, każdy do 16 roku życia, powinien przyjść z opiekunem posiadającym dowód osobisty i na miejscu podpisać zobowiązanie.

Od 2016 r. dumnym członkiem naszej bibliotecznej załogi jest maskotka Huhuś- czeka on na każdego miłośnika książek.

wypozyczalnia_dla_dzieci01
wypozyczqalnia_dla_dzieci03
huhus

Czytelnia

Na miejscu nasi czytelnicy mają dostęp do: encyklopedii, słowników, atlasów, przewodników, opracowań regionalnych i prasy- w wersji papierowej oraz cyfrowej. Nasza Placówka stale się rozwija, dlatego zbiory, zgodnie z zapotrzebowaniem czytelników, ciągle się powiększają.

Każdy stały czytelnik naszej Biblioteki może wypożyczyć prasę na okres 1 tygodnia.

W czytelni znajdują się stanowiska komputerowe z dostępem do wypożyczalni ACADEMICA, która umożliwia korzystanie z cyfrowych zbiorów Biblioteki Narodowej (około 3,5 miliona publikacji z każdej dziedziny wiedzy).

Czytelnia Internetowa

Nasza Czytelnia Internetowa posiada stanowiska z komputerami, które działają w najnowszym systemie Windows 10. Ponadto czytelnicy otrzymują dostęp do zestawów słuchawek, trzech tabletów zwykłych i dwóch graficznych. Również z myślą o osobach, które posiadają problemy ze wzrokiem, przygotowaliśmy specjalne stanowisko, odpowiadające ich potrzebom.
W Czytelni wypożyczamy pozycje z bogatego zbioru audiobooków oraz filmy.

Dodatkowe usługi Czytelni:

• dostęp do Internetu,
  • bezpłatna możliwość zeskanowania 10 kopii zdjęć i dokumentów, które czytelnik może przenieść na własny nośnik,
  • odpłatne drukowanie i kserowanie materiałów (czarno-białe i kolorowe)

To właśnie tutaj możesz zapisać się na kursy komputerowe, warsztaty i inne tego typu spotkania z nowymi technologiami.